איך נרכוש נכס מניב בארצות הברית מהבית

פורסם 28.06.2017 נכתב ע"י שמעון דוד


המדריך הישראלי להשקעות נדל"ן בארה"ב
לקנות נכס מניב בארצות הברית בלי לצאת מהבית? נשמע דמיוני אבל אפשרי.
 
איך נרכוש נכס מניב בארה"ב… מהבית

המטרה שלנו היא לקנות בית פרטי להשכרה בארצות הברית. מה שנקרא נכס מניב או הכנסה פאסיבית. אנחנו רוצים לעשות את זה באופן עצמאי, ישירות מהמוכר בארצות הברית. אנחנו מעוניינים לנהל את הנכס באופן עצמאי וללא חברות ניהול. וזה אפשרי.

לפני כל ההדרכות וכל החישובים וכל התיאוריות, חשוב להבין. המטרה שלנו היא למצוא נכס שנותן לנו תשואה שנתית נאה, הכנסה חודשית קבועה ופוטנציאל עליית ערך של הנכס. אסור לנו להפסיד הזדמנות רק בגלל שהתאמצנו והתאמצנו להשיג את המחיר הנמוך ביותר ומישהו אחר נתן הצעה של כמה אלפי דולרים יותר ונותרנו בידיים ריקות להתחיל כל התהליך מהתחלה.

אנחנו לא צריכים לפעול כמו קונה שבא לקנות נכס למגורים. שרוצה למצוא את הנכס, השכונה והשכנים שיתאימו לאופיו ולאורח החים שלו.  אנחנו גם לא צריכים לפעול כמו משקיע שקונה על מנת לשפץ ולמכור, או להחזיק מספר חודשים ולמכור ברווח. למשקיעים הנ"ל חשוב מאד מאד לדייק בהערכת שווי של הנכס, ובצדק,  כדי לא לעשות טעות ולהפסיד במכירה.

אנחנו משקיעים לטווח ארוך של מספר שנים!!! גם אנו, שמשקיעים לשם תשואה משכירות, נעשה כל מאמץ לרכוש את הנכס במחיר הנמוך ביותר. אבל, כשנופלת לידינו הזדמנות טובה, אנחנו נהיה קצת יותר גמישים וקצת יותר נדיבים בהצעות המחיר כדי לא לאבד את הנכס לזריזים יותר. ולכן אנחנו יכולים לרוב להסתפק במקורות המידע העומדים לרשותנו בחינם.

אז איך נעשה את זה? איך נרכוש נכס מניב בארצות הברית? זאת שאלה שחוזרת אלי שוב ושוב ע"י אנשים שמתעניינים אבל חוששים שיוליכו אותם שולל ויפסידו את כספם. לשם כך בניתי תכנית שאני מישם אותה בעצמי ומתנהל באופן עצמאי עם גורמים בארצות הברית: מתווכים, שיפוצניקים, עיריות, ארגונים משכנים ממשלתיים, פרסום דירות להשכרה, בדיקת רקע של דיירים פוטנציאלים, גביית שכ"ד ועוד ועוד ועוד פעולות נדרשות והכל מהבית ובאמצעות טלפון סלולרי ומחשב.

נשמע דמיוני? מסכים, אבל אפשרי.

ראשית הבה נבהיר מהו נכס מניב. נכס מניב לעניינינו הוא דירה או בית שמייצרים עבורנו הכנסה משכירות. הכנסה זו מכונה גם הכנסה פסיבית. כלומר איננו צריכים לעבוד על מנת להרוויח כסף. ככל שההכנסה הפסיבית שלנו יותר גדולה כך נהיה משוחררים ממרדף אחר העבודה והמשכורת ואיך לגמור את החודש, ונוכל לעסוק במה שחביב עלינו ולהקדיש לו את הזמן שמתאים לנו.

הכנסה פסיבית חשובה לכל אחד אבל במיוחד למבוגרים ופנסיונרים שכבר לא יכולים למצוא עבודה ואין להם הכנסה נוספת, וכן אלה שפרשו והפנסיה אינה מספיקה לרמת חיים סבירה.

אם כך מדוע לא להסתפק בנכס מניב בישראל?
  • בישראל לא ניתן למצוא נכסים ב-200 אלף שקלים ובישראל התשואה משכירות היא בין   2.5%ל-4% בעוד שבארצות הברית התשואה היא כ8% ומעלה.
  • בארצות הברית המחירים במגמת עליה אחרי שהגיעו לשפל חסר תקדים ובישראל המחירים הם כל כך גבוהים שהצפי לשנים הבאות זה ירידת מחירים או קפאון.
  • בישראל יש מיסוי גבוה על נכסי נדלן גם בקניה וגם במכירה. מס קניה 8%, מס שבח 25% והטלי השבחה בגובה 50% משדרוג ערך הנכס, גם אם לא שודרג בעוד בארה"ב יש מס מכירה של 10% בלבד.
אז איך נעשה את זה? איך נרכוש נכס מניב בארצות הברית?

משקיע  ישראלי המעוניין לרכוש נכס מניב בארצות הברית עומדות לפניו בד"כ 2 אפשרויות. האפשרות הראשונה והנפוצה היא ע"י חברה ישראלית הפועלת בשיתוף עם חברה אמריקאית. האפשרות השניה והנדירה היא ע"י פניה למתווך אמריקאי או לחברת תיווך אמריקאית ובדרך שתפורט בהמשך, לקנות באופן עצמאי וללא תשלום דמי תיווך.

באפשרות הראשונה מדובר בשתי חברות, אחת אמריקאית אחת וישראלית הפועלות ביחד. ככל אחת מהן צריכה מטבע הדברים לייצר רווח לעצמה מהעסקה. כל רווח שהחברות מייצרות לעצמן, משולם בעצם על ידי המשקיע,  בנוסף כמובן למחיר הנכס . זה בהחלט נכון  לעשות בתנאי שבתוצאה הסופית המשקיע מרוויח מהעסקה, וזה לא תמיד קורה. בין כל החברות שעוסקות בזה ביושר, מרוויחות ומספקות ללקוח שלהן רווחים נאים, יש הרבה העוסקים בתחום זה, שהרווח של הלקוח אינו בראש מעייניהם הם יקנו עבור לקוחותיהם מכל הבא ליד. בין אם זו עסקה טובה ובין אם זו עסקה גרועה. אני לא מתייחס כרגע לגורמים עברינים שכל מטרתם היא לרמות ולגנוב את דעתו ואת כספו של הלקוח התמים. ויש לא מעט שרלטנים ונוכלים בתחום הזה, כמו בכל תחום אחר וצריך מאד מאד להזהר. על זה במאמר אחר.

ישנן דרכים לעקוף את החברות האלה ולזכות בכל הרווח מההזדמנות הזו. זה נכון אגב, לא רק לגבי ארה"ב. אבל במיוחד לארה"ב משום ששפת האנגלית די מוכרת ושגורה אצל הישראלי הממוצע,  ובעיקר משום השקיפות הגדולה בכל מה שנוגע למידע  גלוי על נכסים, חוקים, חברות ואנשים.

על מנת להבין את הדינמיקה של הפעילות נדלני"ת בתחום הזה של השכרת דירות בארצות הברית שמייצרים הכנסה פסיבית גבוהה.  אפשר לחלק בהכללה גסה את האזורים שבהם כדאי להשקיע ל 3 חלקים:

  1. איזורים עם פעילות נדלנית גבוהה ותוססת. בזמן של גיאות כלכלית מחירי השכירות ומחירי הנכסים עולים בהתמדה ומייצרים למשקיעים תשואה גבוהה גם משכירות וגם מעליית ערך. בתקופה של האטה ושפל כלכלי האיזור עלול לסבול מירדת מחירים גדולה. אופייני לאיזורים שתיירות עניפה ופורחת היא מרכיב משמעותי בכלכלה שלהם ובמקרים רבים גם הייטק.  
  2. איזורים של רמת חיים בינונית ומטה אמנם אבל במרחק סביר מאיזורי פשיעה ופעילות נדלנית טובה ויציבה. באיזורים כאלה עליית הערך של הנכס איננה מהירה ולעתים איטית ומאוחרת אבל הם מיצרים תשואה גבוהה והכנסה שוטפת לבעליהם.
  3. אזורים שנכנה אותם איזורי ביניים בין שני האזורים הנ"ל. מאופיינים ע"י אוכלוסיה ברמת חיים בינונית ומעלה, בשכונות טובות המרוחקות ממרכזי ערים ומאיזורי פשיעה. מחירי הנכסים גבוהים יותר אך גם התשואה נאה ועליית הערך של הנכסים גם היא בקצב סביר.

לא נכללו בחלוקה זו אזורים נידחים, אזורי עוני ופשיעה קשה. וכן לא נכללו שכונות יוקרה שאינם מתאימים למשקיע הטיפוסי לדירות להשכרה.

בסידרת המאמרים הבאים ישנם כלים המאפשרים לבדוק את הנכסים, גם אלו המוצעים לכם ע"י חברות ישראליות וגם נכסים שהצלחתם לאתר באמצעות האינטרנט או בדרך אחרת.

באפשרות השניה מדובר על כך שהמשקיע יבצע אישית את פעולות האיתור והרכישה של הנכסים ולא יהיה תלוי מדי בגורמי ביניים שיקחו ממנו עמלות ודמי תיווך יקרים. המשקיע יצור קשר ישירות עם מתווך או חברת תיווך אמריקאית, אין שום בעיה למצוא מתווך ולעתים אף כזה שדובר את שפת המשקיע, ואפילו דוברי עברית לעתים. את השאר אפשר ללמוד באמצעות המאמרים הבאים או בדרכים אחרות. חשוב לציין שעמלת התיווך בארצות הברית חלה על המוכר בלבד ולכן הקונה פטור מתשלום עמלת תיווך.

בפרקים הבאים נלמד בפרוטרוט, צעד אחר צעד איך נרכוש נכס מניב בארצות הברית. נתמקד בנכסים משופצים או הזקוקים לשינויים קוסמטים. נגיש מספר הצעות מחיר בתקווה שנזכה באחד הנכסים ולהלן תמצית הדברים:

  • לאחר שיחה עם מתווך אחד או יותר והגדרת הצרכים שלנו, הוא שולח מספר נכסים באימייל לעיון והתרשמות ראשונית.
  • אנחנו מבצעים מספר בדיקות. במידה שהנכס נראה לנו מגישים הצעת מחיר על כל נכס שעבר את הבדיקות הראשוניות.
  • במידה שזכינו בנכס עומדים לרשותנו כ 10 ימים לבדיקה מקצועית של הנכס. בסופה נקבל דוח מפורט על מצב הנכס. על פי תוצאות הדו"ח נוכל להמשיך לשלב הבא של הרכישה או להתחרט ולוותר על הנכס ללא קנסות.

בשיטה שאשטח בפניכם אין חובה לנסוע לארה"ב. כל הכלים הדרושים לבדיקות הנדרשות יעמדו לרשותכם. אבל מי שמתכנן לרכוש מספר נכסים. מומלץ לתאם ביקור בארה"ב עם מספר מתווכים ולראות בעיין ולהתרשם בשטח ממספר נכסים. למידה תוך מראה עיניים מהירה יותר, אין ספק.

צריך לדעת שלמתווך אין שליטה מוחלטת על המכירה ואיננו יכול להקפיא את המכירה עד שהלקוח יגיע. חלק מהנכסים שבחרתם עשויים להמכר לפני שראיתם אותם, לכן צריך להיות בקשר עם מספר מתווכים וללכת במקביל על מספר רב ככל האפשר של נכסים. כדי לא לחזור בידיים ריקות או להאריך את השהות מעבר למתוכנן.

אם הצלחתם ורכשתם נכס, המתווך ילווה אתכם עד לסגירה הסופית של העיסקה ורישום הבעלות ב"טאבו" האמריקאי (שזה שונה מאצלנו). חלק מהמתווכים יוכלו לסייע לכם גם בהמשך בהכוונה בכל הנוגע לאיתור שוכרים וניהול הנכס..

למשקיעים המסוגלים להתמודד עם שיפוץ נכסים נקדיש פרקים העוסקים ברכישת נכסים מעוקלים מהבנקים וכאלה הדורשים שיפוץ ונמכרים עקב במחירים נמוכים במיוחד. בשלב זה, כאמור נתרכז באיתור נכשים משופצים, מושכרים או מוכנים להשכרה ונתחיל בהכרת האתרים לנדלן למכירה שיאפשרו לנו סינון ואיתור נכסים טובים. נלמד להכיר גם את הכלים לבדיקה ואימות הנתונים הנחשפים לפנינו. ות המקומיות, חברות ביטוח ומס הכנסה.

דלג לתוכן