Inspection Period – תקופת הבדיקה ברכישת נדלן אמריקאי

פורסם 28.06.2017 נכתב ע"י שמעון דוד


Inspection Period ואיך מפיקים את מירב התועלת ממנה

הבדיקה נמשכת כשעתיים או יותר

את ה- Inspection עושים לאחר שהצעת המחיר שהגשנו התקבלה ולאחר שכבר חתמנו על החוזה. רק אז מותר לנו לבצע בדק בית מקצועי. לשלם כך יש לנו תקופה של מספר ימים (Inspection Period), שבמהלכה אפשר להתחרט ללא תשלום קנס. (ברירת המחדל היא 10 ימים אבל זה עשוי להשתנות מעת לעת ולפעמים אפשר לבקש תקופה יותר ארוכה).  ה- Inspection נועד לוודא שאין כשלים מבניים ונזקים משמעותיים שלא התגלו לנו קודם, וכן לקבל הערכה מקורבת של עלות התיקונים הנדרשים.

במהלך תקופה זו אנחנו יכולים, כאמור, לחזור בנו מהעיסקה ולבטל אותה למרות שחתמנו על החוזה. זהו החוק בארה"ב. במהלך תקופה זו אמור הקונה גם להפקיד את סכום הפיקדון (תשלום ראשון) לחברת הנאמנות כפי שרשום בחוזה וגם לבצע את הבדיקה. רצוי להעביר את הפיקדון רק לאחר ה-inspection. זה חוסך העברות ועמלות ובזבוז זמן מיותרים.

ה- Inspection נועד לבדוק עבורנו את מצבו התחזוקתי של הנכס, את האביזרים הקבועים של הבית ועמידתם בתקנים החדשים. זה כולל  א ת היסודות,  הגג, הריצוף, הקירות, מיזוג אויר, השירותים,קירות, אינסטלציה, חשמל, חימום מים, חלונות, דלתות, ארונות מטבח, נוכחות טרמיטים, נוכחות עובש, עניינים בטיחותיים, את המוסך ודרכי הגישה לבית ולמוסך, בדיקת שיפועי החצר וכיווני זרימת מי הגשמים ועוד.

 ישנן 3 דרכים מקובלות לבצע את ה Inspection:

  1. להזמין אינספקטור מוסמך, כשעלות הבדיקה היא כ 300$+ כולל בדיקת 4-נקודות המיועדת עבור חברת הביטוח.
  2. להזמין שיפוצניק, קבלן שיפוצים שיכול להעריך את הטעון תיקון ולתת הצעת מחיר. יתכן שידרוש תשלום על הביקור, ואם תקחו אותו לעבודה התשלום יקוזז מהמחיר.
  3. משקיע מיומן יכול לבצע את הבדיקה בעצמו לראות את הטעון תיקון ולהעריך את עלות התיקון ולחסוך עלות הבדיקה.

כדי לבחור אינספקטור אפשר לקבל המלצה מהמתווך ואם אין  אפשר למצוא בדפי זהב האמריקאי White Pages או באתר HomeAdviser שמספק גישה לבעלי מקצוע מכל תחום כמעט.

 צריך לשוחח עם  האיספקטור ולתאום ציפיות. צריך להסביר לו שאתם מעוניינים בדו"ח מפורט הכולל הרבה תמונות והערכת שווי של תיקון הליקויים. בלי תיאום ציפיות האינספקטור עלול למלא דוח מפורט אבל אנמי. כל פרט שנבדק יקבל ציון : תקין, סביר, עובר או לא תקין ופה ושם תמונות של הליקויים. 

צריך לקחת בחשבון שאם אין החשמל והמיים מנותקים הבדיקה של שני הנושאים האלה תהיה מוגבלת אבל עדיין האינספקטור יכול לתת הערכת מצב של מערכות אלו לפי פרמטרים אחרים. 

הבדיקה בנכסים מסוג אלה המיועדים להשכרה הבדיקה נמשכת כשעתיים.  אם אתם בסביבה כדאי מאד להיות נוכח ולשאול את כל השאלות וההסברים במקום. את תוצאות הבדיקה  מקבלים  בד"כ בתוך 24-48 שעות. לאחר שעיינתם בדוח אפשר להתקשר לאיספקטור מוקדם ככל האפשר וכשהכל עדיין טרי בזיכרון  ולקבל הבהרות והסברים נוספים.

לאחר שסיימתם את הפרק של הבדיקה ואתם מרוצים מהתוצאות יש לוודא שכבר שילמתם את הפיקדון ושהוא התקבל כדי שלא יהיה ביטול של החוזה בשוגג, מצד המוכר.  

איך לבדוק נכס בעלות מינימלית

כזכור, אנחנו מתיחסים לנכס שאנחנו כבר יודעים שהוא ראוי למגורים ואיננו דורש שיפוץ מאסיבי. (נכס שדרוש לו שיפוץ יפסל מלכתחילה בשיחה עם המתווך).

רצוי שהנכס יהיה מחובר למים וחשמל בזמן הבדיקה

אם לאחר ה Inspection הנכס לא נראה לנו, בעצם בזבזנו 300$. השאיפה שלנו היא להגיע למצב שהבדיקות המקדימות שלנו יהיו מדוייקות כך שלא נבזבז 300$ על כל נכס שנראה מעניין. לכן עלינו לחדד ולשכלל את עצמנו בתחום הבדיקות המקדמיות ולהגיע לתוצאות טובות ואת זה ניתן לעשות ע"י אימון. כלומר לבצע את כל המהלכים של איתור ורכישת נכס על נכסים שמלכתחילה אין בכוונתנו לרכוש אותם כך שממילא לא נגיע עד לשלב התשלום של ה Inspection אבל כן נבצע את כל הבדיקות המקדמיות.

בהמשך התהליך, כשנרצה לרכוש נכסים נוספים נוכל להעזר באנשי קשר שונים שהתוודענו אליהם ושסייעו לנו בעניין כזה או אחר כדי שיבצעו עבורנו סיור מוקדם בנכס, לשמש לנו עיניים, לראות את הנכס ולצלם אותו מכל זוית, לחפש ולזהות ליקויים חמורים ולעדכן אותנו לגבי ההתרשמות שלהם ממצב הנכס. וכך נחסוך לעצמנו הוצאות Inspection מיותרות.

בחור כזה יכול לבדוק, זרימת מים בברזים, הפעלת, תאורה, מזכן ומכשירי חשמל שונים. מצב כללי של הקירות, חלונות, דלתות, סימני נזילה מהתקרה. לצלם את הנכס, לעשות לנו סיור חי בנכס באמצעות וידיאו באמצעות אפליקציות בטלפון.

הבדיקה אמנם איננה מקצועית אבל אנחנו מקבלים תמונת מצב הרבה יותר טובה מכל תמונה שנמצאת באינטרנט. יכולה לאשר או להפריך את הרושם הקודם שקיבלנו ממתווך ומהתמונות באינטרנט וכן יכולה לחסוך לנו בדיקות מיותרות בעלות קטנה. יתכן גם שהמתווך יסכים לעשות עבורכם את השירות הזה.

דלג לתוכן